Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book, 8.5" x 7" 48 Sheets, Black Marble
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality wide-ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover composition book.
- Center sewn binding.
- Cover allows space for labeling.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book, 8.5" x 7" 48 Sheets, Black Marble |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Organize your thoughts with confidence with Roaring Spring Composition Books! For over 130 years, Roaring Spring Paper Products, a trusted American family-owned business, has been crafting high-quality composition books to meet your needs. Whether you're a student taking notes in class or someone who prefers the permanence of a bound book, we have the perfect option for you. All our composition books feature smooth, 15# paper with wide ruled blue lines and a red margin line for clear organization. Many include helpful extras like pre-printed class schedules on the inside cover. With center-sewn and tape bound construction, your notes are secure throughout the year. Roaring Spring Composition Books—where quality meets affordability!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: TOP63978Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP25280138 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77480CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10113CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA728739 Stock Available
-
Product Code: ROA1336151 Stock Available
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute