Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality wide-ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover composition book.
- Center sewn binding.
- Cover allows space for labeling.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Side |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 36 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Height | 0.13" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Organize your thoughts with confidence with Roaring Spring Composition Books! For over 130 years, Roaring Spring Paper Products, a trusted American family-owned business, has been crafting high-quality composition books to meet your needs. Whether you're a student taking notes in class or someone who prefers the permanence of a bound book, we have the perfect option for you. All our composition books feature smooth, 15# paper with wide ruled blue lines and a red margin line for clear organization. Many include helpful extras like pre-printed class schedules on the inside cover. With center-sewn and tape bound construction, your notes are secure throughout the year. Roaring Spring Composition Books—where quality meets affordability!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: UNV20930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456257 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000573 Stock Available
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-5430708Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700844 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute