‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Signature Collection Unruled Oversized Hard Cover Composition Book
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- Sold as an each - 1 oversized composition book
- Dimensions: 10.25" x 7.88" 80 Sheets/160 Pages
- Unruled plain smooth heavy weight 20# white paper
- Tradition black marble hard cover
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | Signature Collection Unruled Oversized Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Heavyweight ~ Hard Cover ~ Unruled ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Length | 10.3" |
| Height | 0.50" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Composition book contains 80 sheets of 20 lb. heavyweight paper. Each sheet is unruled. Design features a center-sewn hard cover with square covers. Composition book is ideal for school lab reports.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10388Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10385Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77480CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456257 Stock Available
-
Product Code: MEA7204515 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: REDAF9150815 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP7410972 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD216 Stock Available
-
Product Code: SPR832541303 Stock Available
-
Product Code: SPR83253BD129 Stock Available
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13507CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13506CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10359CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA7393033 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews