‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Colored Flex Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Permanently bound to keep pages together.
- Smooth paper for easy writing.
- Helps keep your writing neat.
- Flexible cover with space to write your name for quick reference.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Product Name | Colored Flex Cover Composition Book |
| Width | 7.9" |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Flexible Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Purple ~ Red ~ Blue Marble |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Covers are a flexible white board (great for backpacks!) that are printed in the traditional marble pattern. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV20930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP25280138 Stock Available
-
Product Code: SPR832501050 Stock Available
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12102CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA728738 Stock Available
-
Product Code: ROA7792069 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews