‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Hard Cover Composition Book
Contact Us for a Substitute
- Sold as an each - single composition book
- Dimensions: 9.75" x 7.5" 100 Sheets/200 Pages
- Hard cover composition notebook, center sewn with tape binding
- Wide ruled with margin 15# white paper
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Green ~ Red ~ Blue ~ Purple Marble |
| Height | 0.50" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 100 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in four assorted colors. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10388Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10385Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SPR83255BD28 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD216 Stock Available
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13506CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10381CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10359CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA7393031 Stock Available
-
Product Code: MEA7204515 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77480CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA728739 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA77922112 Stock Available
-
Product Code: ROA77921138 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews