‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
| Width | 7.5" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV42000Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: TOP161647Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83935CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83933CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83911CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83910CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83909CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63978Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SPR83251226 Stock Available
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11281CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11015CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA1336151 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews