‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
73 Stock Available
- Stitched-cover composition book has wide (11/32") ruled pages.
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.25" |
| Length | 10.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth, 15 lb. writing paper with wide-ruled blue lines and a red margin line. Covers are a 7 point blue tag. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction - not designed for sheet tear-out. Sheet size is 10-1/2" x 8". Each book contains 48 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456175 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: TOP65000573 Stock Available
-
Product Code: SPR832501060 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700844 Stock Available
-
Product Code: ROA77922112 Stock Available
-
Product Code: ROA77921138 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA7723024 Stock Available
Reviews
No Reviews