‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Hard Cover Composition Book
56 Stock Available
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Quality, wide-ruled paper makes note taking easy.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 60 |
| Product Name | Wide Ruled Hard Cover Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.27" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book with 60 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is wide-ruled in blue and has a red margin line. Covers are made with a hard white board that is printed with a real marble-look pattern in black. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tapebound construction and not designed for sheet tearout.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13363CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: TOP2080174 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-5430708Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA3805231 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA125315 Stock Available
Reviews
No Reviews