‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Flipper Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Writing support with extra-thick back.
- Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out.
- Three-hole punched for use in standard, three-ring binders.
- Versatile top binding great for left-handed or right-handed note-takers.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 80 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Location | Top |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.33" |
| Length | 11.5" |
| Features | Smooth ~ Micro Perforated ~ Coil Locked ~ Snag Proof ~ Easy Tear ~ Chipboard Backing ~ Stiff-back ~ Bend Resistant |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Country of Origin | United States |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | Flipper Notebook |
| Width | 8.5" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
One subject "Flipper" wirebound notebook. Opens from the top for easy use by either right- or left-handers. Extra-thick back allows for use like a clipboard. Smooth, white, 15 lb writing paper is college ruled with a red margin line. Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SPR83253BD129 Stock Available
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13507CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13506CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10359CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456257 Stock Available
-
Product Code: ROA1336163 Stock Available
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: MEA7204515 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10385Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95782CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13363CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13362CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10381CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: REDAF9150815 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK12 Stock Available
Reviews
No Reviews