Roaring Spring Lefty 1 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook
- Sheets are microperforated for easy tear-out.
- Snag-proof wire on right side is more comfortable for left-handed use.
- Bound on the right-hand side of the book to accommodate left-handed writers and note-takers.
- Durable cover.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Binding Location | Side |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 5" |
| Product Name | Lefty 1 Subject College Ruled Left Handed Spiral Notebook |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Height | 0.30" |
| Length | 8" |
| Features | Smooth ~ Easy Tear ~ Coil Locked ~ Left Side Opening ~ Micro Perforated ~ Storage Pocket |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Lefties, rejoice! Take notes with ease using Roaring Spring Notebooks. Founded in 1887 by D.M. Bare, Roaring Spring Paper Products has been an integral part of the Roaring Spring community for more than 130 years. Employing over 200 people, the company prides itself on remaining a family-owned, American small business. We understand the challenges left-handed writers face, which is why we offer notebooks specifically designed for you! Featuring a comfortable right-side spiral bound construction that won't smudge your writing, these notebooks will match your style. Ruled, 15# white paper with a red margin line for easy organization. The micro-perforated sheets ensure clean and easy tear-out, and the durable laminated covers offer added protection for your notes. Roaring Spring Lefty Notebooks are the perfect companion for left-handed writers of all ages!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10388Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP10385Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13506CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: MEA7204515 Stock Available
-
Product Code: REDAF9150815 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP7410971 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD216 Stock Available
-
Product Code: SPR832541303 Stock Available
-
Product Code: SPR83253BD129 Stock Available
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13506CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10359CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA7393031 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute