‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook
Ships 2-3 Business Days
51 Stock Available
- Produced using heavier-weight, 20 lb BioBased paper made entirely of post-consumer and post-agricultural recycled fiber.
- College ruled with margin.
- Coil locked spiral-wire binding minimizes potential of snags.
- One subject notebook.
- Perfect for note taking.
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Environotes College Ruled 1 Subject Recycled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 7% |
| Length | 11" |
| Height | 0.38" |
| Features | Dual Sided ~ Chipboard Backing ~ Heavy Duty Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Environotes notebooks are crafted with sustainability in mind, using sugarcane post-agricultural fiber and post-consumer waste. The smooth, college-ruled 20# paper lets you write on both sides for maximum efficiency. Durable, recycled-content covers come in assorted colors to add a touch of personality. The heavy-duty chipboard back provides a sturdy writing surface, and the snag-proof coil-locked wire binding keeps everything secure. From class notes to brainstorming sessions, Environotes are the perfect companion for all your writing needs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63978Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13362CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
Reviews
No Reviews