‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Recycled Legal Pad
Ships 2-3 Business Days
3 Stock Available
- Paper and backing made of recycled materials.
- Perforated pages for easy tear-out.
- Smooth writing surface for easy note taking.
- Ideal for meeting and lecture notes.
- Sturdy backing for on the go note taking.
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Name | Recycled Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Height | 0.22" |
| Length | 11.8" |
| Features | Chipboard Backing ~ Perforated ~ Unpunched ~ Easy Tear ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Legal pad is made from smooth, 15# recycled paper with post-consumer waste content. Each pad features legal ruled blue lines and double red margin lines for easy organization. The micro-perforated sheets are a breeze to tear out, while the 34 pt chipboard back provides stability for writing on the go. The stapled and taped construction ensures the pages stay securely in place. Full sheet size is 8.5" x 11.75" and tear-out size is 8.5" x 11". Each pad includes 40 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95288CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95284CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74150CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA1336163 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA95389CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77650CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17051CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews