‹ Prev
Next ›
Roaring Spring 5x5 Grid Engineering Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Glued construction, poly-wrapped.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Binding Location | Top |
| Number of Sheets | 200 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | 5x5 Grid Engineering Pad |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.66" |
| Length | 11" |
| Features | Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Excellent pad for usage in engineering classes and labs. Smooth writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 34 pt chipboard backs add stability. Glued along 8.5" (top) edge and 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pad is poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP3510142 Stock Available
-
Product Code: TOP35041171 Stock Available
-
Product Code: TOP33081196 Stock Available
-
Product Code: TOP3305114 Stock Available
-
Product Code: TOP33041126 Stock Available
-
Product Code: TOP2200563 Stock Available
-
Product Code: TOP2200053 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95371CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95161CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
-
Product Code: CLE932811ISO41 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74834CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74824CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74804CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews