‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Covered Engineering Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Sold by the case - 24 total
- 5x5 grid 20# green paper
- Dimensions: 8.5" x 11" 80 Sheets
- Cloth bound cover and heavy weight back. Perforated pages tear out easily and are 3 hole punched
- Made in the USA
- 3-hole punched for use with standard ring binders
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Covered Engineering Pad |
| Height | 1.20" |
| Length | 11" |
| Features | Heavyweight ~ Hole-punched ~ Perforated ~ Bond Paper ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Buff |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Pad |
Description
Part of the Signature Collection, these Engineering Notepads are covered and tape-bound for extra durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20 lb. paper features a frame front with a 1/2" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each clothbound pad contains 80 sheets. Perforated, 8-1/2" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP3510142 Stock Available
-
Product Code: TOP35041171 Stock Available
-
Product Code: TOP33081196 Stock Available
-
Product Code: TOP3305114 Stock Available
-
Product Code: TOP33041126 Stock Available
-
Product Code: TOP2200563 Stock Available
-
Product Code: TOP2200053 Stock Available
-
Product Code: ROA95782CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95389CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
-
Product Code: CLE932811ISO41 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95161CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77519CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74804CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24316Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews