‹ Prev
Next ›
Roaring Spring 5x5 Graph Ruled Engineering Loose Leaf Filler Paper
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- 5 x 5 graph-ruled for drawings and layouts.
- Excellent for engineering labs and classes.
- 3-hole punched for use with standard ring binders.
- Smooth, 15 lb. paper with a green tint for easier reading.
- Polywrapped pack.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 500 |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | 5x5 Graph Ruled Engineering Loose Leaf Filler Paper |
| Width | 8.5" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Enclosed Grid Printing ~ Poly Wrapped ~ Hole-punched ~ Smooth ~ Nonperforated |
| Length | 11" |
| Height | 1.65" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Paper |
Description
Excellent paper for usage in engineering classes and labs. Smooth, green 15# writing paper is plain, except for printed outline box on top of sheet, and has 5 square/inch grid layout printed on back of sheet. Back grid shows through to front as dimensional guide for drawings and layouts. 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders. Each pack is polywrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA95389CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95371CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA76096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74535CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20051CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA14016CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13986CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews