‹ Prev
Next ›
Roaring Spring WB Engineering Book Green 11"x9"
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- 5 x 5 graph-ruled enclosed grid on back for drawings and layouts.
- Excellent for engineering labs and classes.
- Three-hole punched for use with standard ring binders and perforated for easy removal.
- Heavyweight paper with frame front 0.5" margin reduces bleed.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Name | WB Engineering Book Green 11"x9" |
| Width | 9" |
| Height | 0.50" |
| Length | 11" |
| Features | Heavyweight Sheet ~ Printed ~ Snag Proof ~ Hole-punched ~ Double Pocket |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Part of the Signature Collection, these Engineering Notebooks are covered and spiral-bound for durability. Heavyweight paper reduces bleed. The 20-lb paper features a frame front with a 0.5" margin and a 5 x 5 enclosed grid on the back for precise sketches, record-keeping and notes. Each notebook contains an oversized double pocket under the cover for storing loose paper. Perforated, 8.5" x 11" sheets and cover are three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA95782CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95389CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95371CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77519CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11197CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11015CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA820002CE1Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72081349 Stock Available
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA11209Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
-
Product Code: REDA10200REDContact Us for a Substitute
-
Product Code: REDA10200BLK6 Stock Available
-
Product Code: REDA10150BLK3 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652101 Stock Available
-
Product Code: PKP9978ASTHZE13 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77609CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77510CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20051CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20010CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews