‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Premium College Ruled Five Subject Spiral Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Five subject dividers with insertable tabs to customize labeling.
- Manage multiple projects with the five-subject design; three-hole punched for use in three-ring binders.
- Sturdy cover with snag-proof, coil-locked wire binding.
- Smooth writing surface is college-ruled for neater notes.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 200 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Height | 0.70" |
| Length | 11" |
| Features | Snag Proof ~ Coil Locked ~ Smooth ~ Nonperforated ~ Hole-punched ~ Tab |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red ~ Blue ~ Black Green |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Premium College Ruled Five Subject Spiral Notebook |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
This five-subject wirebound notebook with tabs is ideal for the busy student. Five insertable tabs divide book into five 40-sheet sections. Each tab can be labeled for section identification. Smooth, white, 15-lb writing paper is college ruled with a red margin line. Wire ends are coil-locked for snag-proof performance.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP6536119 Stock Available
-
Product Code: SPR00334Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13115CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13114CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11281CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11015CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA0613262 Stock Available
-
Product Code: MEA0606486 Stock Available
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
-
Product Code: REDA10200REDContact Us for a Substitute
-
Product Code: JDKK66652101 Stock Available
-
Product Code: PKP9978ASTHZE13 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10381CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10359CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: REDA10200REDContact Us for a Substitute
-
Product Code: REDA10150BLK3 Stock Available
Reviews
No Reviews