‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook
Contact Us for a Substitute
- Sold as an each - one spiral notebook
- Dimensions: 11" x 8.5" 70 Sheets
- Gray 20# paper makes the white lines pop off the page. The gray background is also easier on the eyes than traditional white paper
- The FREE Whitelines App makes it simple to scan, save and share your notes. The app automatically detects, captures and straightens out your notes. It also removes the background
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | Whitelines Premium Line Ruled Spiral Notebook |
| Width | 8.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Wirebound notebook features a unique ink technology that works with the free Whitelines Link mobile app to create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper. Simply write, scan and save your notes and scribbles to save all of your work digitally. Wirebound design lets you completely open pages flat on surfaces for easier handwriting. Thick backing provides a sturdy writing surface that's excellent for use while standing or on your desk. Notebook is perfect for tracking ideas, drafts, notes, designs and more.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: PKP8867PST6 Stock Available
-
Product Code: ROA77519CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17051CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11281CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11197CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11015CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA820002CE1Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72081345 Stock Available
-
Product Code: PKP9978ASTHZE13 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP6536119 Stock Available
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA53101CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24326CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: MEA0606486 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA125315 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652101 Stock Available
Reviews
No Reviews