‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroShades Legal Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Sold as a case - 6 six packs - includes one of each: orchid, blue, green, ivory, pink and grey
- Dimensions: 8.5" x 11.75" 50 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | EnviroShades Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 1.13" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Unpunched ~ Double Red Margin ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: TOP40102Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95139CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95134CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74150CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24525CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11247CSContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: ROA95382CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95284CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77650CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74535CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74150CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24326CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11299CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24316Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews