‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroShades Colored Legal Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Sold as a case - six 12 packs of legal pads
- Dimensions: 8.5" x 11.75" 50 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | EnviroShades Colored Legal Pad |
| Width | 8.5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 2.25" |
| Length | 11.8" |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Unpunched ~ Double Red Margin ~ Chipboard Backing ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains 50 sheets of writing paper. Smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. The 8-1/2" x 11-3/4" sheets are microperforated for easy removal. Tear-out size is 8-1/2" x 11". Extra-thick chipboard backs (50 point) add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA77650CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74535CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24326CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11299CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24316Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74501104 Stock Available
-
Product Code: ROA7450080 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA95139CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95134CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24525CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24326CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24316Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews