‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroShades Legal Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Sold as a case - 18 four packs - includes one of each: blue, orchid, ivory, green
- Dimensions: 5" x 8" 40 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Legal ruling is perfect for taking notes during meetings or in class
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Edge |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Name | EnviroShades Legal Pad |
| Width | 5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 18 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | India |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Chipboard Backing ~ Unpunched ~ Smooth ~ Removable ~ Double Red Margin |
| Height | 1" |
| Length | 8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA76096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74150CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA14016CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA95284CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95139CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95134CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77650CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74535CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74221CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74150CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74140CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74130CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24525CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24326CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11299CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA24316Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews