‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Kid's Drawing Sketch Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Great for children's art at school or home.
- Adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil.
- Heavy board back for strength.
- Topbound for easy tearouts; also perfect for lefties.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Edge |
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Name | Kid's Drawing Sketch Pad |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red |
| Features | Nonperforated ~ Chipboard Backing ~ Unruled ~ Printed |
| Length | 12" |
| Height | 0.25" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Drawing Pad |
Description
The 50 lb white drawing paper used in the tablet is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The sheets are 9 x 12 and are glued to a printed cover and 30-pt chipboard back. The printed cover features a “Kids” graphic.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95371CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77650CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA76096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20177CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA14016CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews