‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Sewn Memo Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Compact to keep handy in your pocket or bag.
- Flexible pressboard cover for lasting durability.
- Narrow-ruled to maximize the small sheets.
- Center-sewn and tapebound: no wire hassles.
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Narrow Ruled |
| Number of Sheets | 72 |
| Packaged Quantity | 144 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Sewn Memo Book |
| Width | 3.8" |
| Height | 0.25" |
| Length | 6.1" |
| Features | Durable Cover ~ Flexible Cover ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Red |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Memo Book |
Description
Slide this little memo book in and out of your pocket with no hassles. Book is center sewn and tape bound: no wire to hang you up. The paper features narrow-ruled horizontal lines. Covers are made from durable, yet flexible red pressboard. Great for work in the field.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV20435Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP25095BD6 Stock Available
-
Product Code: TOP2509564 Stock Available
-
Product Code: TOP25093BD132 Stock Available
-
Product Code: SKU-5430708Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74120CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74000CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA14016CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: RED311201905 Stock Available
-
Product Code: MEA45644265 Stock Available
-
Product Code: RED31220293 Stock Available
-
Product Code: RED31120BX158 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: UNV20453Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95782CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA54126CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52505CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA50123CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA1228421 Stock Available
-
Product Code: ROA1227435 Stock Available
-
Product Code: ROA122648 Stock Available
Reviews
No Reviews