‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Dot Ruled Wirebound Journal
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Paper works with your phone so you can instantly digitize your work.
- Digital-friendly note-taking; use the free Whitelines App to simply scan, save and share your notes.
- Perforated for easier removal.
- Gray, 20 lb. paper makes the white lines pop off the page; also easier on the eyes than traditional white paper.
- Interior includes place for class schedule.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Dotted |
| Binding Type | Wire Bound |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Name | Dot Ruled Wirebound Journal |
| Width | 5.8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.33" |
| Length | 8.3" |
| Features | Printed |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Merge the greater clarity of writing on gray paper with sharing technology and you have Whitelines! The paper has Whitelines technology, which, when combined with the free Whitelines mobile phone app, will create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA95288CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95284CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA53101CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52509CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20815CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12102CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA125315 Stock Available
Reviews
No Reviews