‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Kid's Spiral Art Sketch Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Bound with spiral wire that features snag-proof wire ends.
- Great for children's art at school or home.
- Topbound for easy tearouts; also perfect for lefties.
- Heavyweight paper perfect for sketches, drawings and scribbles.
- Adaptive for ink, marker, crayon and pencil.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Location | Edge |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 40 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 9" |
| Product Name | Kid's Spiral Art Sketch Book |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Green |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 9" |
| Features | Chipboard Backing ~ Snag Proof ~ Coil Locked ~ Nonperforated ~ Unruled ~ Printed |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Sketch Book |
Description
The 50 lb white drawing paper used in the sketch book is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The sheets are 9" x 9" and bound with spiral wire that features snag-proof wire ends. The printed cover features a "Kids" graphic, and the back is made from strong 30-pt chipboard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13363CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13362CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA122648 Stock Available
Reviews
No Reviews