‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Rembrandt SketchBook
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil.
- Perfect for sketches, drawings or scribbles.
- Ideal for art classes.
- Stiff back is ideal for sketching on-the-go.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Plain |
| Binding Type | Twin Wirebound |
| Binding Location | Edge |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Rembrandt SketchBook |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.75" |
| Length | 11" |
| Features | Unruled ~ Easy Tear ~ Printed ~ Chipboard Backing ~ Micro Perforated ~ Built-in Pocket |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Sketch Book |
Description
The 60-lb white drawing paper used in the sketch book is perfect for sketches, drawings or scribbles. It is adaptive for most media, including ink, marker, crayon and pencil. The wire bound sheets keep pages neat. The back is made from heavy-duty 50 pt chipboard.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA52511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA52509CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12102CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: DIXP4819Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA1228421 Stock Available
-
Product Code: ROA1227437 Stock Available
-
Product Code: PAC479426 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13363CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13362CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA122648 Stock Available
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews