‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Stiff Back Writing Pad
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Microperforated sheets for easy removal.
- Smooth writing surface college-ruled and 3-hole punched for easy fit in 3-ring binders.
- Extra-heavy chipboard back for writing support.
- Top binding great for lefties.
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Stiff Back Writing Pad |
| Width | 8.5" |
| Height | 0.50" |
| Length | 11.8" |
| Features | Chipboard Backing ~ Smooth ~ Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Micro Perforated ~ Stiff-back ~ Easy Tear |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Smooth, 15 lb writing paper has college ruled blue lines and a red margin line. Sheets are micro-perforated for EZ removal. Extra heavy 80 pt chipboard backs allow for lap usage or use as a clipboard. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11". 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders, and individually poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV46300Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV46200Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV35882Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV35852Contact Us for a Substitute
-
Universal Notepad - 90 Sheets - 3" x 3" Sheet Size - Assorted Pastel Paper - Paper Cover - 24 / PackProduct Code: UNV35695183 Stock Available
-
Product Code: UNV35694207 Stock Available
-
Product Code: TOP75233 Stock Available
-
Product Code: TOP751403 Stock Available
-
Product Code: TOP6396016 Stock Available
-
Product Code: TOP6341035 Stock Available
-
Product Code: TOP6340019 Stock Available
-
Product Code: TOP63160Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63140Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63130Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63120Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63116Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP20813Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP2005420 Stock Available
-
Product Code: TOP2000244 Stock Available
-
Product Code: ROA95284CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74535CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74501104 Stock Available
-
Product Code: ROA7450071 Stock Available
-
Product Code: PAC491086 Stock Available
-
Product Code: MMM563PRL21 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews