‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Graph Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Digital-friendly note-taking; use the free Whitelines App to simply scan, save and share your notes.
- Perforated for easier removal.
- Paper works with your phone so you can instantly digitize your work.
- Interior includes place for class schedule.
- Gray, 20 lb. paper makes the white lines pop off the page; also easier on the eyes than traditional white paper.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Number of Sheets | 70 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Wirebound Graph Notebook |
| Basis Weight | 20 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Gray |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Features | Flysheet ~ Chipboard Backing |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Merge the greater clarity of writing on gray paper with sharing technology and you have Whitelines! The paper has Whitelines technology, which, when combined with the free Whitelines mobile phone app, will create an instant electronic file of whatever is on the page, while eliminating all background not on the paper.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA95161CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77688CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17030CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10113CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: RED43591Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17000Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: ROA77591CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20815CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17051CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17006CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11299CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10113CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA9518244 Stock Available
-
Product Code: ROA95589Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95582Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA125315 Stock Available
Reviews
No Reviews