‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wirebound Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Your favorite composition book but better with black wire binding so your pages lie flat.
- Perforated so you can easily tear out.
- Smooth, heavyweight paper that works great with porous pens.
- Snag-proof performance with coil-locked wire binding.
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 70 |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Height | 0.30" |
| Length | 9.8" |
| Features | Perforated ~ Heavyweight Sheet ~ Snag Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Wirebound Composition Book |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
The Roaring Spring Signature Collection includes premium features such as rounded corners, lay flat design, and heavy weight perforated paper. Record your notes in this special spiral wire bound composition book. Paper is premium 20# writing paper. Pages are micro perforated for clean and easy tear outs. Cover is printed in the traditional black marble pattern.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95161CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77688CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: RED43591Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: ROA77591CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74804CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20815CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews