‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Black Lab Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Black laminated cover for durability and strength.
- Ideal for school lab reports and note-taking.
- Center-sewn and tape-bound to permanently secure your notes.
- Heavyweight paper is 5 x 5 square/inch quad-ruled for meticulous results.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 60 |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Black Lab Book |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black |
| Basis Weight | 20 lb |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Features | Durable Cover ~ Nonperforated ~ Unpunched |
| Length | 11" |
| Height | 0.33" |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
This book is ideal for use in labs and chemistry classes. The smooth 20 lb white writing paper is printed with a graph layout. Pages are not numbered. Covers are made from durable black laminate. The book is center sewn and tape bound for durability. Designed for permanent notes.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA95161CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83369CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77688CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74844CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74834CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74824CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA74804CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA28041CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20815CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20096CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA17001CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10113CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews