‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Poly Flex Comp Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them.
- Smooth, 15 lb paper for neater notes.
- Flexible poly cover.
- Great for your backpack.
Product Details
General Information
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Poly Flex Comp Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Permanent Bind ~ Flexible Cover ~ Durable Cover ~ Tear Proof |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black ~ Burgundy ~ Teal ~ Blue |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with blue lines and a red margin line. Cover is durable, flexible 12-pt poly (great for backpacks!). Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV22000172 Stock Available
-
Product Code: TOP63978Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83910CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83909CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77461CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13362CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: TOP7410971 Stock Available
-
Product Code: TOP2080174 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA95371CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83935CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83933CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA83911CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12102CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11186CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: MEA3805231 Stock Available
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA125315 Stock Available
Reviews
No Reviews