‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Grade school composition book has skip line ruling.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- Center sewn binding.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Hard Cover ~ Durable Cover ~ Smooth ~ Class Schedule ~ Stiff-back ~ Permanent Bind ~ Skip-Line Ruling ~ Stiff-cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Green Marble |
| Basis Weight | 15 lb |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Nurture young minds with fun and functional composition books! Trusted for over 130 years, these permanently bound composition books are the perfect companion for young learners. Each book features high-quality, 15# paper with kid-friendly ruled lines to encourage proper penmanship development and to match your child's age and writing ability. The center-sewn and tape bound construction ensures their notes stay secure throughout the school year. These composition books are a great way to encourage creativity and develop essential writing skills!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV66410Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66208Contact Us for a Substitute
-
Product Code: UNV66206Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP25280138 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13367CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13364CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA13098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11384CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11376CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11354CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11295CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11098CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11097CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA11085CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: MEA728738 Stock Available
-
Product Code: ROA7792069 Stock Available
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: UNV20930Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP63978Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP2080174 Stock Available
-
Product Code: ROA97228CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77293CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77290CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA20198CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA15009CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10322CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10034CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10021CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: MEA3805231 Stock Available
-
Product Code: ROA1336151 Stock Available
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA7792069 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
Reviews
No Reviews