‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book
111 Stock Available
- Grade school composition book has skip line ruling.
- The back-to-school basic for students of all ages.
- High-quality, ruled paper makes note taking easy.
- Marbled cover with a generously sized front-cover labeling form.
- Center sewn binding.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cover Color | Red Marble |
| Height | 0.25" |
| Length | 9.8" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Primary grade composition book includes skip line ruling and a sewn, flexible, color-coded cover. Composition book contains 50 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA10111CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: MEA72456254 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37106DEContact Us for a Substitute
-
Product Code: PACPMMK37101DE96 Stock Available
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: TOP65031Contact Us for a Substitute
-
Product Code: TOP65000573 Stock Available
-
Product Code: SPR832501060 Stock Available
-
Product Code: ROA97227CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA97225CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-5430708Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA12511CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA77475Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: JDKE6700844 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA77332308 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews