‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Black Marble Composition Book
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- Traditional Black Marble hard covers are strong and durable
- Extra Heavy 20# smooth white writing paper is graph ruled with 5 squares per inch
- Oversize book for notetaking: 10 1/4" x 7 7/8"
- 80 sheets per book
- Sold as an each - 1 oversized composition book
- Dimensions: 10.25" x 7.88" 80 Sheets/160 Pages
- 5x5 graph ruled smooth heavy weight 20# white paper
- Tradition black marble hard cover
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Number of Sheets | 80 |
| Product Name | Black Marble Composition Book |
| Width | 7.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 0.50" |
| Length | 10.3" |
| Features | Hard Cover ~ Heavyweight ~ Durable Cover ~ Class Schedule |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 20 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Black Marble ~ White |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Composition book contains 80 sheets of 15 lb., 5 x 5 quad-ruled paper. Ideal for school lab reports and note-taking. Design features a center-sewn hard cover.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ROA77481CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77480CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77255CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77220CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA10004CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77505356 Stock Available
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: RED43591Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7733319 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA77227Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: ROA77231CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77226CSContact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7750173 Stock Available
-
Product Code: ROA77479Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA7722256 Stock Available
-
Product Code: ROA77922111 Stock Available
-
Product Code: ROA77921137 Stock Available
-
Product Code: ROA77920119 Stock Available
-
Product Code: ROA77340199 Stock Available
-
Product Code: ROA773084 Stock Available
-
Product Code: ROA7726076 Stock Available
-
Product Code: ROA77230Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ROA77229Contact Us for a Substitute
Reviews
No Reviews