La-Z-Boy ComfortCore Gel Seat Executive Chair - Black Seat Color - Faux Leather Seat Material - Black Back Color - Faux Leather Back Material - High Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | ComfortCore Gel Seat Executive Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 32.7" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lazboy.com |
| Manufacturer | La-Z-Boy, Inc |
| Features | Durable ~ Comfortable ~ Knee Tilt ~ Cushioned Back ~ Resilient ~ Upholstered Back ~ Tilt Lock |
| Height | 48.2" |
Product Information
| Brand | La-Z-Boy |
| Type | Chair |
Description
Executive chair features elegant styling, active lumbar support and premium ComfortCore Gel seat construction. The exclusive technology provides exceptional support with lasting comfort and durability. The special relief core of seat cushion eases pressure behind your knees. Ultra-high resilience core delivers firmer support at the back to prevent sagging. Integrated memory foam conforms to your curves, allowing your body to relax and rejuvenate. Another part of the ComfortCore Gel is the gel-infused memory foam to give your body that extra support where you need it most. Cushioned seat and back are upholstered in durable, commercial-grade faux leather for a professional look. The fixed arms and base are made of durable aluminum. Executive chair also offers knee tilt seat place with four-position lock to enhance your comfort. Weight capacity is 300 lb.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE222TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE111TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6700414 Stock Available
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-3155204Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB4808199 Stock Available
-
Product Code: LZB4808023 Stock Available
-
Product Code: LLR84570Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-3024308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6951660 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR595324 Stock Available
-
Product Code: LLR59529Contact Us for a Substitute
