‹ Prev
Next ›
Lorell Executive High-back Chair - Bonded Leather Seat Material - Bonded Leather Back Material - High Back - Black - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Executive High-back Chair |
| Width | 28.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 46" |
| Features | Dual Wheel Caster ~ Tilt Lock ~ Comfortable ~ Adjustable with Tilt Tension Control |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
High-back executive chair features bonded leather upholstery for a luxurious seating experience. The polypropylene arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943584 Stock Available
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR67004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE9ERGContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR41844Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB48081131 Stock Available
-
Product Code: LZB4808022 Stock Available
-
Product Code: LLR59532Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59529Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews