Lorell Wellness by Design Mesh Executive Office Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Wellness by Design Mesh Executive Office Chair |
| Width | 30" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.7" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Tilt Lock ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Headrest ~ Breathable ~ Arm Height Adjustment ~ Upholstered |
| Height | 46.7" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Part of Lorell's Wellness by Design collection, this executive chair is office seating approved by the American Chiropractic Association. Dormeo octaspring technology offers eight times more breathability than traditional memory foam. Design also features an elevated headrest and supportive lumbar foam. Seat cushion conforms to body pressure with adaptive body zone comfort. Flip-up arms with soft armrests adjust in height from 27" to 28-1/2". Cable-activated fingertip control operates seat-height adjustment and tilt functions. Functions include pneumatic seat-height adjustment (19-3/4" to 23-1/2"), 360-degree swivel, tilt (104 to 121 degrees), tilt tension and tilt lock. Luxurious, black bonded leather upholstery provides a sleek look. 26" five-star nylon base is equipped with 1-24/25" diameter dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 22-1/2" wide x 18-1/2" deep x 5" thick. Back size is 22-1/2" wide x 6-3/4" thick x 28" high. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943584 Stock Available
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR67004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR41844Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB48081131 Stock Available
-
Product Code: LZB4808022 Stock Available
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: LLR5943584 Stock Available
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR67004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE9ERGContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB48081131 Stock Available
-
Product Code: LZB4808022 Stock Available
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available