- Engineered for maximum comfort and stability.
- Rich leather upholstery.
- Multiple user-adjustable features.
- Textured metal frame and urethane base.
<
>
HON High-Back Executive Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Back Color - Leather Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | High-Back Executive Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black SofThread Leather |
| Width | 26.5" |
| Depth | 27" |
| Features | Center Tilt ~ Tilt Lock ~ Tension Control ~ Reinforced ~ Durable ~ Contoured Back ~ Reclined ~ Upright Locking |
| Height | 44" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR59435112 Stock Available
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE222TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE111TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6700414 Stock Available
-
Product Code: EUTLE9ERGContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB4808199 Stock Available
-
Product Code: LZB4808023 Stock Available
-
Product Code: LLR84570Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR20018Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-3024308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6951660 Stock Available
-
Product Code: LLR6012054 Stock Available
-
Product Code: LLR6011618 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR595324 Stock Available
-
Product Code: LLR59529Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11TContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews
