‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall High-Back Chair - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Contoured |
| Product Name | Big & Tall High-Back Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 30.8" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48" |
| Features | Cushioned Base ~ Contoured Back ~ Durable ~ Adjustable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive Big & Tall Chair features thickly cushioned, contoured seat and back upholstered in durable, black bonded leather. Chromed arms and base offer a professional, coordinated look. Fixed arms with padding offer an inviting resting place. Functions include adjustable seat height, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension. Steel base is equipped with casters for easy chair movement. Weight capacity is 400 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943584 Stock Available
-
Product Code: EUTLE222TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE111TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR41844Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR84570Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-3024308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6951620 Stock Available
-
Product Code: LLR6012063 Stock Available
-
Product Code: LLR601162 Stock Available
-
Product Code: LLR59535Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59532Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR41844Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB48081131 Stock Available
-
Product Code: LZB4808022 Stock Available
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews