‹ Prev
Next ›
Lorell Lower Back Swivel Executive Chair - Black Leather Seat - 5-star Base - Black - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- StockCode: LLR90041
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Heavy-duty Full-Function Executive Mesh Back Office Chair |
| Width | 28.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 43.5" |
| Features | Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Tilt Lock ~ Reclined |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive swivel chair offers a lower back bar for support, mesh back, leather seat, and multiple adjustments. Functions include pneumatic seat-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, dual-action synchro tilt, tilt tension and tilt lock. Chair capacity is 300 lb. Seat-glide mechanism allows the seat cushion to travel forward and back and then locks into position. With dual-action synchro tilt, back reclines at a 2-to-1 ratio to seat angle, allowing you to recline while keeping the seat cushion relatively level to floor. Chrome five-star base features hooded dual-wheel casters for easy mobility.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews