‹ Prev
Next ›
Lorell High-Back Bonded Leather Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - Armrest - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | High-Back Bonded Leather Chair |
| Width | 26.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.2" |
| Country of Origin | China |
| Height | 46.5" |
| Features | Durable ~ Upholstered Back ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Dual Wheel Caster |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
High-Back Bonded Leather Chair features durable, bonded leather upholstery on both the seat and back as well as a commanding style perfect for the executive. Loop, polypropylene arms are fixed for reliable support. Simple function controls include one lever for tilt lock and seat-height adjustment and a knob for tilt tension adjustment. The 360-degree swivel cylinder and the dual-wheeled casters on the nylon base let you control motion with your own movement. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR5943584 Stock Available
-
Product Code: EUTLE222TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE111TNMContact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE522Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTLE521Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR84570Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: SKU-3024308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR6951620 Stock Available
-
Product Code: LLR6012063 Stock Available
-
Product Code: LLR601162 Stock Available
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews