‹ Prev
Next ›
Eurotech Pembroke Mid Back Executive Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - Low Back - 5-star Base - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Pembroke Mid Back Executive Chair |
| Width | 26.4" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27.6" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Height | 48.4" |
| Features | Padded Armrest ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Comfortable |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Upholstered in soft Eco Leather, the Pembroke executive chair incorporates mattress spring technology in the seat cushion for hugging lumbar support and a uniquely comfortable feel. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center-tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR41851Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR67004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR41844Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LZB48081131 Stock Available
-
Product Code: LZB4808022 Stock Available
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59497Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews