‹ Prev
Next ›
Lorell Serenity Series Executive Multifunction High-back Chair - Leather Seat Material - Leather Back Material - High Back - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Name | Serenity Series Executive Multifunction High-back Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.2" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Adjustable with Tilt Tension Control/Tilt Lock ~ Synchrone Mechanism ~ Arm Pad Angle Adjustment ~ Durable ~ Comfortable |
| Height | 40.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive high-back chair is ergonomically designed for your seating comfort and upholstered in stylish, durable leather. The lumbar moves with you to provide support in all sitting positions to avoid putting excessive pressure on your lumbar area. That feature is especially helpful when you're working long hours. A special mechanism synchronizes back and seat movement so you can find the best position. The larger back tilt angles up to 35 degrees for all types of users and offers five locking positions with 7 degrees of adjustment for each. Use the control button hidden under the arm pad to adjust the arms in height, pivot and width.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTLE9ERGContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOPB7601Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR83308Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR59535Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSXVST305Contact Us for a Substitute
-
Product Code: HON2095HPWST11T28 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews