‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber, Poly - Orange - 1 Bag
Ships 2-3 Business Days
22 Stock Available
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL00699188 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741244 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN1573812 Stock Available
-
Product Code: BSN15737506 Stock Available
-
Product Code: BSN15735254 Stock Available
-
Product Code: BSN15733893 Stock Available
-
Product Code: BSN15731364 Stock Available
-
Product Code: BSN157259 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26199293 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL24335129 Stock Available
-
Product Code: ALL2419530 Stock Available
-
Product Code: ALL2418526 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414511 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2432540 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
-
Product Code: ALL2064583 Stock Available
-
Product Code: ALL2033573 Stock Available
-
Product Code: ACC7215538 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews