‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Orange - 720 / Box
223 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 720 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699184 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741242 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737380 Stock Available
-
Product Code: BSN15735254 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26199293 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL24335129 Stock Available
-
Product Code: ALL2419529 Stock Available
-
Product Code: ALL2418521 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2432540 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
-
Product Code: ALL2064582 Stock Available
-
Product Code: ALL2033573 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews