‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #18 - 3" Length x 0.1" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Ships 2-3 Business Days
21 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #18 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Sterling |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 18 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699186 Stock Available
-
Product Code: BSN15735254 Stock Available
-
Product Code: ALL3733819 Stock Available
-
Product Code: ALL37336223 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL3717640 Stock Available
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: ALL2018517 Stock Available
-
Product Code: ALL3764626 Stock Available
-
Product Code: ALL2740540 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL26845177 Stock Available
-
Product Code: ALL2505513 Stock Available
-
Product Code: ALL2064582 Stock Available
-
Product Code: ALL2033573 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews