‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Ships 2-3 Business Days
27 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN157512016 Stock Available
-
Product Code: BSN157482978 Stock Available
-
Product Code: BSN1574617 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741244 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737506 Stock Available
-
Product Code: BSN15735254 Stock Available
-
Product Code: BSN15733893 Stock Available
-
Product Code: BSN157299009 Stock Available
-
Product Code: BSN1572680 Stock Available
-
Product Code: ALL3733819 Stock Available
-
Product Code: ALL37336223 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26335159 Stock Available
-
Product Code: ALL26325160 Stock Available
-
Product Code: ALL26199293 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL24335129 Stock Available
-
Product Code: ALL2419530 Stock Available
-
Product Code: ALL2418526 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: BSN15727188 Stock Available
-
Product Code: ALL2740542 Stock Available
-
Product Code: ALL26845177 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2664512 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2464550 Stock Available
-
Product Code: ALL2462545 Stock Available
-
Product Code: ALL2432540 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
-
Product Code: ALL00700793 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews