‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
7840 Stock Available
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV00118Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL00699182 Stock Available
-
Product Code: BSN157438 Stock Available
-
Product Code: BSN15741240 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737374 Stock Available
-
Product Code: BSN15735251 Stock Available
-
Product Code: BSN15733886 Stock Available
-
Product Code: ALL3717630 Stock Available
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL2507516 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: BSN15727188 Stock Available
-
Product Code: ALL2740517 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL2619513 Stock Available
-
Product Code: ALL00700763 Stock Available
-
Product Code: ACC7215537 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews