‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands - Size: #19 - 3.5" Length x 0.1" Width - Natural - 1 Box
Ships 2-3 Business Days
14 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural |
| Size Standard | #19 |
| Width | 0.1" |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Application/Usage | Industrial Applications |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
This No. 19 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00699188 Stock Available
-
Product Code: BSN157512016 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN157299009 Stock Available
-
Product Code: BSN1572680 Stock Available
-
Product Code: ALL3733822 Stock Available
-
Product Code: ALL37336223 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL3717640 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2540537 Stock Available
-
Product Code: ALL2507527 Stock Available
-
Product Code: ALL24335129 Stock Available
-
Product Code: ALL2140537 Stock Available
-
Product Code: BSN15727188 Stock Available
-
Product Code: ALL3764627 Stock Available
-
Product Code: ALL2740542 Stock Available
-
Product Code: ALL2707510 Stock Available
-
Product Code: ALL26845177 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2664512 Stock Available
-
Product Code: ALL2505513 Stock Available
-
Product Code: ALL2064583 Stock Available
-
Product Code: ALL2033573 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews