‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
Ships 2-3 Business Days
46 Stock Available
- High rubber content.
- Made with non-latex synthetic rubber.
- The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria on the product that can cause early product deterioration.
- Bright blue color for easy identification.
- The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime.
- Excellent band count per pound.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Cyan Blue |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Non-latex, antimicrobial rubber bands are made from synthetic rubber. The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria that can cause early product deterioration. The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime. This product does not protect users from food borne or disease causing microorganisms. Not for use on direct food contact.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN157482965 Stock Available
-
Product Code: BSN1574616 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BSN15741242 Stock Available
-
Product Code: BSN1573934 Stock Available
-
Product Code: BSN15737380 Stock Available
-
Product Code: BSN15735251 Stock Available
-
Product Code: ALL3733819 Stock Available
-
Product Code: ALL37336222 Stock Available
-
Product Code: ALL3719629 Stock Available
-
Product Code: ALL26339Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26335130 Stock Available
-
Product Code: ALL26325160 Stock Available
-
Product Code: ALL26199289 Stock Available
-
Product Code: ALL26189Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL26165Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL24335128 Stock Available
-
Product Code: ALL2419529 Stock Available
-
Product Code: ALL2418521 Stock Available
-
Product Code: ALL2416510 Stock Available
-
Product Code: ALL2414510 Stock Available
-
Product Code: ALL3764626 Stock Available
-
Product Code: ALL26649Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2664512 Stock Available
-
Product Code: ALL26329Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2619514 Stock Available
-
Product Code: ALL26185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: ALL2464549 Stock Available
-
Product Code: ALL2462545 Stock Available
-
Product Code: ALL2432540 Stock Available
-
Product Code: ALL2431521 Stock Available
-
Product Code: ALL243053 Stock Available
-
Product Code: ALL240856 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews